تبلیغات
برای جوانان - سهل انگاری در نمازچرا؟
سهل انگاری در نمازبا سلام و عرض ادب
من پسری 23 ساله هستم. که یک مشکل بزرگی دارم و آن هم سهل انگاری در نماز می باشد.
حدودا قبل از سن تکلیف و بعد از آن همیشه نمازم را بموقع و بصورت جماعت میخواندم و مکر هم بودم. تقوای الهی داشتم.
لحظه ای نبود که به ذکر الهی مشغول نباشم. همیشه و در همه حال با خدا بودم. تا جایی که بهترین دوستم به من میگفت اگر مرجع تقلید بودی یقینا از تو تقلید میکردم. نمیدانید آن موقع ها چقدر آرامش روحی داشتم. چقدر به خدا نزدیک بودم . چقدر خدا را احساس میکردم. چقدر خدا دوستم داشت.
ولی....
ولی همه اینها تا زمانی بود وارد دانشگاه شدم. از ترم اول کم کم نمازم قضا شد و الآن که ترم ششم هستم دیگر خبری از نماز نیست. اگر هم بخوانم شاید در ماه مضان.
نمیدانم که چرا ایطور شد.
دیگر ماه رمضان امسال به مسجد نرفتم نماز نخواندم قرآن هم ختم نکردم. ماه محرم هم که بدتر از آن شد. دیگر نه از ذکر الهی خبری هست نه از نماز جماعت و نه از آن آرامش روحی. الآن خیلی با خدا دورم. انگار با گناهانم باعث شده ام که خدا از من ناراضی باشد
.
خیلی وقت هست که تصمیم دارم به همان روزهای سابق بازگردم ولی انگار شیطان با زنجیر دست و پای مرا بسته است. دیگر ان عشق الهی سابق در وجودم نیست. بخدا نمیخوام اینجوری باشم. چطور باید دل از دنیا بکنم و تعادل قبل رو برقرار کنم. بخدا پشیمانم.
خدا کمکم کن

پاسخ: 

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما و سپاس از ارتباط تان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
از این كه می خواهید با یاد خدا به آرامش برسید، خوشحالیم و شما را ستایش می كنیم. در پاسخ لازم است به دو نكته توجه كنید:
قرآن مجید، عامل آرامش را در ذكر و یاد خدا می داند:"ألا بذكر الله تطمئن القلوب؛ آگاه باشید تنها با یاد خدا دلها آرامی می گیرد."(1) از سوی دیگر غفلت از خدا منشأ ناآرامی دل است. قرآن مجید می فرماید: "مَن أعرض عن ذكری فإنّ له معیشة ضنكاً؛ هر كس از یاد من روی بگرداند، زندگی سختی در پیش خواهد داشت."(2)
اگر می خواهید به آرامش قبل برسید، باید عامل آرامش كه ذكر و یاد خداست، پیدا كنید. چگونه انتظار دارید به آرامش برسید، در حالی كه نماز را بر اساس آیات قرآن و روایات، بهترین وسیله برای شناخت پروردگار و بالاترین ذكر و عامل آرامش است، را ترك می كنید؟ قرآن كریم ذكر و یاد خدا را در اقامه نماز می داند(3) اگر می خواهید به آرامش و اطمینان قلبی قبل برگردید، باید مداومت بر نماز داشته باشید. در هیچ شرایطی نماز را ترك نكنید.
برادر گرامی؛
سستی مسلمان در نماز می تواند علت های مختلفی داشته باشد. نماز عملی است كه در مجموعه عقیده توحیدی، دارای معنا و فلسفه خاصی است. انسان طبق فطرتش همواره به چیزی كه برایش اهمیت دارد، توجه و اهتمام می ورزد. یكی از علل ترك نماز یا سستی در انجام آن عدم آشنایى با فلسفه نماز است. امام علی (ع) می فرماید: "الناس أعداء ما جهلوا؛ (4) انسان ها دشمن چیزی هستند كه به آن جهل دارند". اگر انسان بداند چرا نماز می خواند و نماز چه آثاری و بركاتی در زندگی دنیا و آخرت او دارد و ترك نماز چه عواقب و نتایجی خواهد داشت، قطعا نماز را ترك نخواهد كرد.
كسی كه سستی و كاهلی می كند و نماز نمی خواند یا گاهی می خواند و گاهی نمی خواند، باید با تدابیری مشكل ضعف ایمان و سستی در نماز را برای خویش حل كند.
از این رو می بایست در آغاز زیر بناهای فكریتان را مورد بررسی قرار داده و در اصلاح آن بكوشید. زیرا دیدگاه فرد در مورد خداوند، جهان هستی، انسان، معاد و ... اموری است كه دارای نتیجه مستقیم بر عملكرد فرد است. پس باید در تقویت و اصلاح این مبانی بكوشید.
در گام اول لازم است با مطالعه كتب مذهبی بیشتر با فلسفه نماز آشنا شوید. منابع جهت مطالعه مناسب است:
نماز عارفانه، جواد محدثی، پرورش در پرتو نیایش، حسنعلی نوری ها، نماز زیباترین الگوی پرستش، غلامعلی نعیم آبادی، نماز از دیدگاه قرآن و حدیث، موسوی لاهیجی، نماز، حسین انصاریان.
و در گام دوم، با دقت در رفتار و كردار خویش، علل سستی خود را در نماز جستجو كنید و آنها را رفع كنید. ارتباط خویش با دوستان نمازخوان را بیشتر كنید.
توصیه می كنیم ضمن تماس با بخش تلفنی این مركز به شماره (09640) در این زمینه راهنمایی بیشتر بگیرید.
پی نوشت ها:
1. رعد (13) آیه 28.
2. حدید (57)، آیه 23.
3. طه (20) آیه 14.
4. علامه مجلسی، بحارالانوار، مؤسسه الوفا، بیروت، 1404 ه ق، ج1، ص 219.
موفق باشید.تاریخ : سه شنبه 20 مرداد 1394 | 11:59 ق.ظ | نویسنده : جوان انقلابی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.