تبلیغات
برای جوانان - آیا پیشگویی شخصیت انسان‌ها بر اساس ماه و سال تولد مورد تائید اسلام هست؟
آیا پیشگویی شخصیت انسان‌ها بر اساس ماه و سال تولد مورد تائید اسلام هست؟
نقش زمان، مکان و سایر شرایط محیطی و جوی در ساختار شخصیتی انسان یک مقوله است و "پیشگویی" یک مقوله‌ی دیگر. پس نباید خلط مبحث گردد. وگرنه به خرافه‌گرایی کشانده می‌شود.

بدیهی است که همه اجزای این عالم به هم پیوسته است و هیچ انفکاک و جدایی به صورت خلاء در آن دیده نمی‌شود.

«الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ طِبَاقًا مَّا تَرَى فِی خَلْقِ الرَّحْمَنِ مِن تَفَاوُتٍ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرَى مِن فُطُورٍ» (الملک، 3)

ترجمه: همان كه هفت آسمان را طبقه‏هایى (روى هم) آفرید، هرگز در آفرینش خداى رحمان (از نظر زیبایى، استوارى و اتقان صنع) تفاوت و ناهمگونى نمى‏بینى، پس بار دیگر بنگر آیا (در خلق اشیا) هیچ خلل و شكاف (و خلاف حكمت) مى‏ بینى؟

پس بی‌تردید همه اجزای عالم و احوالات گوناگون‌شان در یک دیگر تأثیر دارند، این عالَم، عالَمِ علت و معلول و تأثیر و تأثر است.

الف - عِلم بشر، امروزه بیش از گذشته به این تأثیرات آشکار و نهان پی برده است، هر چند که هنوز ناشناخته‌های بسیاری دارد. به عنوان مثال حتی کشف کرده که اگر به آب درون یک لیوان سخنان خوب گفته شود، سلول‌ها و مولکول‌هایش منظم می‌شود و اگر حرف درشت و بد زده شود، نا منظم می‌گردد و این تفاوت در هنگام انجماد به خوبی دیده می‌شود (در اسلام توصیه شده است که خوردن و نوشیدن را به اسم خدا آغاز کنید و سپس حمد خدا را به جای آورید)؛ و یا کشف کرده که اگر مگسی در پکن بال بزند، در آتمسفر لندن اثر می‌گذارد؛ یا کشف کرده که خیرخواهی و کمک به دیگران، در طول عمر و سلامت فیزیکی بدن نیز اثر می‌گذارد، یا حرص و حسد چگونه گوشت بدن را می‌خورد و ... . یعنی کشف علمی همان دستورات اسلام مبنی بر خیر خواهی، تعاون، صدقه ... یا پرهیز از حرص، حسد، کینه و سایر رذایل اخلاقی.

ب – در آموزه‌های اسلامی به همه‌ی این موارد مؤثر در سلامت روح و روان و جسم، تصریح و تأدیب شده است و از این رو برای انعقاد نطفه نیز دستوراتی دارد که برخی به زمان اشاره دارد، برخی به مکان، برخی به لقمه، برخی به حالات گوناگون جسمی یا حتی اخلاقی، روانی و ... . به عنوان مثال حضرت رسول اعظم صلوات الله علیه و آله فرمودند:

*- در مقابل آفتاب و نور آن جماع مكن، مگر آنكه هر دو با روپوش باشند كه اگر فرزندى آید دائما در سختى و فقر باشد تا بمیرد. (جلد دوم شرح دفتر دل - شارح: استاد صمدی آملی)

*- میان اذان و اقامه جماع مكن كه اگر فرزندى آید خونخوار گردد. (همان)

*- اگر زنت باردار شد، بى وضو با او جماع مكن كه فرزند كوردل و بخیل آید . (همان)

*- در شب عید فطر جماع مكن كه اگر فرزندى آید بسیار شرور گردد. (همان)

دقت کنید که در احادیث فوق، بر نقش زمان در ساختار شخصیتی تصریح شده است و همین طور احادیثی در مورد نقش مکان وجود دارد، مثل این که فرمودند: طوری جماع کنید که پا و سرتان رو به قبله نباشد – بالای پشت‌بام‌ها جماع نکنید – زیر درخت میوه‌دار جماع نکنید ...؛ و همین طور احادیثی در خصوص احوال وجود دارد؛ مثل آن که ایستاده جماع نکنید - به هنگام جماع (برای انعقاد نطفه) با یک دیگر حرف نزنید – مرد به تصور زن دیگری با همسرش جماع نکند – مرد با عجله و شتاب عمل نکند – زن خود را بیاراید – مرد خود را تمیز و خوش بو کند – در اتاقی که نوزادی هست جماع نکنید (که علم نیز ثابت کرده او صدا و تصاویر را ضبط می‌کند) – و همین طور راجع به تأثیر خوردنی‌ها، مثل این که گشنیز و سرکه چه مضراتی برای نو عروس دارد و یا خرما خوردن زن باردار، چه تأثیری بر صبوری طفل دارد ...؛ و فواید جسمی و روانی و اخلاقی و شخصیتی هر "امری" و مضرات هر "نهی‌ای" نیز بیان شده است و علم امروز نیز به بسیاری از آنها پی‌برده است.

ج – اما "پیشگویی" امر دیگری است. یک موقع پیشگویی یک امر کاملاً "علمی" و دقیقی است، مثل پیشگویی آب و هوا؛ شرایط جوی را مطالعه می‌کنند و می‌گویند: فردا هوا صاف یا بارانی است، هفته دیگر گرد و غبار می‌آید و یا حتی پنجاه یا صد سال دیگر چه می‌شود. در این موارد پیشگویی متقن علمی اشکالی ندارد. پس به لحاظ علمی نیز می‌توان بیان داشت مثلاً نطفه‌ای که در این سال، ماه، روز و ساعت منعقد شده است و یا طفلی که به دنیا آمده است، چه ویژگی‌هایی را دارد و یا می‌تواند داشته باشد.

اما هیچ گاه حکم کلی نمی‌توان داد، چرا که شرایط زمانی و یا مکانی، فقط یکی از عوامل مؤثر در ساختار نطفه یا تولد است. هزاران هزار علت و معلول دیگر هم وجود دارد.

ماه‌های سال بسیار محدود است، 12 ماه – روزها هم محدود است، 365 روز – ساعات نیز محدود است، 8760 ساعت – تبدیل به ساعت و ثانیه هم که بنمایید، باز محدود است – اما امروزه جمعیت جهان به بیش از 7 میلیارد رسیده است؛ آیا این هفت میلیارد فقط 12 یا 365، یا 8760 نوع شخصیت و حالت دارند؟

اسلام - و البته باید دقت کرد که چنان چه بیان شد، هزاران هزار عامل دیگر در ساختار تربیتی و شخصیتی انسان مؤثر است، به اضافه این که به انسان قابلیت ایجاد "تغییر" در ساختار خود داده شده است و اساساً اسلام برای همین آمده است.

انسان وقتی به دنیا می‌آید، بالفعل حیوان ناتوان و نادانی بیش نیست، منتهی در عقل، فطرت، روح و روان او، قوه، استعداد و توان "انسان شدن"، نهادینه شده است. هنر اسلام این است که از این حیوان انسان بسازد. موجودی را که از یک سو قابلیت دارد «خَلیفَة الله» شود و از یک سو قابلیت دارد که «كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ» شود را به سوی انسان و خلیفة الله شدن، هدایت کرده و رشد دهد.

پس، ضمن آن که زمین و آسمان و صور فلکی و روزها و ساعات و مکان‌ها در انعقاد نطفه و سلامت جسم و بالتبع روح و روان و ساختار شخصیتی مؤثر هستند، نمی‌توان به صورت قطعی حکم داد که تمامی کسانی که مثلاً در ماه آبان یا آذر به دنیا آمده‌اند، دارای شخصیت واحد و مشابهی هستند.

بدیهی است که عدم توجه به عوامل مؤثر در ساختار شخصیتی، که از جمله آنها تعلیم و تربیت است از یک سو، ماده و مادی‌گرایی صرف از سوی دیگر و هم چنین عوامی بسیاری از اذهان عمومی، سبب می‌گردد تا یک عده نیز وسط بیایند و دکان "پیشگویی" باز کنند.

پیشگویی در مورد شخصیت انسان:

بهترین تعاریف از چگونگی ساختار جسم، روح و روان آدمی – حالات متفاوت او – عوامل و چگونگی شدن‌هایش – چه باید کردها و چه نباید کردها برای رشد و تکاملش و پیشگویی راجع به چگونگی ساختار و عاقبت هر گرایش، اعتقاد و رفتاری، در قرآن کریم و آموزه‌های اسلامی از اهل عصمت علیهم السلام آمده است و نیازی به رمل و اسطرلاب و فال قهوه، ورق و چای و سنگ ریزه و ... نمی‌باشد. خداوند متعال، علیم، حکیم و خالق زمین و آسمان‌ها و انسان، خودش تا بهشت و جهنم افراد را پیشگویی کرده است و این علوم را در اختیار همگان قرار داده تا شخصیت خود را بسازند و اگر منحرف شدند، تقصیر را به گردن خورشید و ماه و زمین و فلک نیاندازند. تلاش دیگران در خودسازی و موفقیت آنها را معلول و متأثر از سال و ماه تولدشان نداند، معتقد به جبر نگردد و نتایج حاصله و کیفر و پاداش را حق و عادلانه بداند.تاریخ : پنجشنبه 4 تیر 1394 | 06:30 ب.ظ | نویسنده : جوان انقلابی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.